Підвищення ефективності використання фінансових ресурсів державного пенсійного страхування.
Ключові слова:
державне пенсійне страхування, фінансові ресурси державного пенсійного страхування, збалансованість фінансових ресурсів державного пенсійного страхування, ставки пенсійних внесків, інвестиційний дохід, фонд оплати праціАнотація
Метою написання статті є вивчення фінансових ресурсів державного пенсійного страхування в Україні та розробка пропозицій для підвищення ефективності їх використання. Актуальність теми публікації зумовлена діючою практикою, коли страхові внески в якості джерела коштів Пенсійного фонду України замінені на податкові доходи державного бюджету, що показує дисбаланс фінансових ресурсів державного пенсійного страхування. У статті використані методи спостереження і вимірювання. У статті розглянуті стратегічні і тактичні напрями підвищення ефективності фінансових ресурсів державної пенсії. Стратегічний напрям полягає у розвитку другого рівня пенсійної системи в Україні. Показано, що на розмір майбутніх пенсій впливає тільки ставки пенсійних внесків, інвестиційного доходу, терміну заощадження пенсійних внесків і вік виходу на пенсію. Визначено, що ставка пенсійних внесків в розмірі 10,5% від фонду заробітної плати і 6,5% від інвестиційного доходу протягом 35 років трудової діяльності, дозволить досягти найбільший рівень кореляції між рівнем заробітної плати працівників та їх майбутніх пенсій - 92,5%. Тактичний напрям складається з перегляду джерела фінансування поточних витрат на утримання Пенсійного фонду України і введення єдиних вимог для формування коштів його фінансового резерву.Посилання
Надточій Б. Роль соціального страхування в умовах соціальної держави та ринкової економіки [Електронний ресурс] / Б. Надточій. – Режим доступу : http:// pension.kiev.ua/pensref/events/conferences/20030415materials.html#_ftnref1.
Шаварина М. П. Соціальне страхування : навч. посіб. / М. П. Шаварина, Шаманська Н. В. – Тернопіль, 2003. – 257 с. – 257 с.
Березіна С. Б. Методи прогнозування надходжень і витрат на пенсійне забезпечення в залежності від дінаміки і розподілення ВВП : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук : спец. 08.02.03 «Організація управління, планування і регулювання економікою» / С. Б. Березіна. – Науково-дослідний економічний ін-т Міністерства економіки України. – К., 2000. – 17 с.
Овсиенко Ю. В. Пути реформирования пенсионной системы / Ю. В. Овсиенко, Е. М. Олевская, В. П. Русаков, Н. Н. Сухова // Экономика и математические методы. – 1998. – Т. 34. – Вып. № 4. – С. 5–22.
Піскуненко В. Моделювання пенсійного забезпечення в Україні / В. Піскуненко // Економіст. – 2003. – № 4. – С. 12–16.